دانش

مطالب علمی، سرگرمی و معما های مختلف

دانش

مطالب علمی، سرگرمی و معما های مختلف

نکته مهم در مورد منابع بکار رفته در این بلاگ: معماهای معرفی شده در این بلاگ اکثرا از منابع اینترنتی دیگر گرفته شده است و در این بلاگ بصورت ترجمه شده، و تعدیل شده مطابق با فرهنگ ایرانی و همراه با تصاویر کمکی ارائه شده است. با توجه به اینکه برای هر کدام از موضوعات منابع متعددی قابل ذکر است و بدرستی روشن نیست که نویسنده اصلی هر مطلب کدام منبع است، از ذکر منبع آنها خودداری شده است. این موضوع نباید موجب این تصور گردد که نویسنده و ابداع کننده این معماها خود اینجانب بوده است. در موارد خاصی که منبع کاملا مشخص بوده است آن منبع ذکر شده است.

پیام های کوتاه
آخرین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات

۵ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

۲۰
مهر

در این معمای بازی گونه هدف این است که ۹ عدد مهره را بر روی ۹ نقطه از ۱۰ نقطه موجود در شکل بگذاریم. برای گذاشتن هر مهره سه نقطه روی یک خط مستقیم را به ترتیب می شماریم و مهره را بر روی نقطه سوم قرار میدهیم. به عنوان مثال سه نقطه ۳، ۶ و ۹ هر سه بر روی یک خط مستقیم هستند، در این صورت میتوانیم از شماره ۳ شروع به شمارش کنیم و مهره را بر روی نقطه ۹ قرار دهیم. به علاوه شرط زیر را نیز رعایت کنیم:
نقطه شروع برای شمارش همواره باید نقطه ای خالی باشد، اما نقطه دوم می تواند خالی یا پر باشد.

۱۳
مهر

دو پاکت بر روی میز قرار دارد یکی به رنگ قرمز و دیگری به رنگ زرد، و درون یکی از آنها یک اسکناس ۱۰۰ دلاری قرار دارد  و پاکت دیگر خالی است. بر روی پاکت قرمز جمله زیر نوشته شده است: جملاتی که بر روی هر دو پاکت نوشته شده دروغ است. بر روی پاکت زرد نوشته شده است که اسکناس در پاکت دیگر است.  حال با توجه به اینکه میدانیم هر کدام از این دو جمله ممکن راست یا دروغ باشد، تعیین کنید که اسکناس در کدام پاکت است.

۱۱
مهر

فرض کنید قیمت هر شتر پنج درهم، هر الاغ یک درهم است و بیست گوسفند به قیمت یک درهم می باشد. صد حیوان را طوری انتخاب کنید که قیمت همه آنها مجموعا صد درهم شود.

۰۹
مهر

یک گروه ۵ نفره از افراد سفید پوست در ساحل رودخانه ای ایستاده اند و یک گروه ۵ نفره از بومیان آدم خوار نیز در طرف دیگر ساحل قرار دارند. هر گروه میخواهد به سمت دیگر رودخانه برود. تنها وسیله حمل و نقل یک قایقی است که فقط گنجایش سه نفر دارد. در هر گروه تنها یک نفر راندن آن قایق را بلد است. به علاوه به دلائلی که کاملا واضح است، هرگز نباید بر روی قایق یا در هر یک از دو ساحل تعداد آدمخواران از سفیدپوست ها بیشتر شود. چگونه این حمل و نقل با سلامتی کامل صورت گیرد.

۰۸
مهر

پادشاهی بخاطر اینکه هیچ فرزندی برای جانشینی نداشت، تصمیم میگیرد از بین جوانان هوشمند یکی را برای جانشینی انتخاب کند. چهارنفر از باهوشترین جوانان کشور را نزد وی می آورند. وی جشمان آنها را میبندد و علامتی بر روی پیشانی هرکدام میگذارد. سپس به آنان جنین میگوید میگوید:
علامت روی پیشانی هرکدام از شما یا به رنگ آبی است یا قرمز، پس از بازکردن جشمانتان، علامتهای روی پیشانی دوستان خود را ببینید. هرکس تعداد رنگهای قرمز بیشتر از آبی میبیند بایستد. آنگاه هر کس بتواند رنگ علامت پیشانی خود را به درستی حدس بزند، وی را به عنوان جانشین انتخاب میکنم.
سپس چشم هر چهار نفر را باز میکنند. همگی پس از دیدن علامت روی پیشانی دوستان خود، می ایستند. پس از مدتی طولانی تامل، سرانجام یکی از آنان اعلام میکند که رنگ علامت روی پیشانی وی قرمز است. پادشاه وی را به عنوان جانشین انتخاب میکند.
سؤال این است:
پادشاه رنگ علامت روی پیشانی هر یک از آن چهار نفر را چگونه انتخاب کرد و فردی که موفق شد، چگونه به درستی رنگ علامت روی پیشانی خود را فهمید