دانش

مطالب علمی، سرگرمی و معما های مختلف

دانش

مطالب علمی، سرگرمی و معما های مختلف

نکته مهم در مورد منابع بکار رفته در این بلاگ: معماهای معرفی شده در این بلاگ اکثرا از منابع اینترنتی دیگر گرفته شده است و در این بلاگ بصورت ترجمه شده، و تعدیل شده مطابق با فرهنگ ایرانی و همراه با تصاویر کمکی ارائه شده است. با توجه به اینکه برای هر کدام از موضوعات منابع متعددی قابل ذکر است و بدرستی روشن نیست که نویسنده اصلی هر مطلب کدام منبع است، از ذکر منبع آنها خودداری شده است. این موضوع نباید موجب این تصور گردد که نویسنده و ابداع کننده این معماها خود اینجانب بوده است. در موارد خاصی که منبع کاملا مشخص بوده است آن منبع ذکر شده است.

پیام های کوتاه
آخرین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات

۲۸ مطلب در مرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

۳۱
مرداد

مردی اطلاعیه ای در مورد فروش جنس خاصی به قیمت مشخصی مشاهده کرد و برای خرید آن عازم شد. مسئول آن جا از فروش آن جنس به وی امتناع کرد در حالیکه وی قادر به پرداخت پول آن جنس بود و افراد دیگر آنرا فروخته بودند. مدتی بعد مرد از اینکه نتوانسته بود جنس را بخرد بسیار خوشحال شد. برای چه از فروش به وی امتناع کردند و وی برای چه بعدا از این موضوع خوشحال شد؟
راهنمائی
س: آیا آن یک چیز خطرناک بود که برای فروش گذاشته بودند؟
ج: خیر
س: آیا آن یک سرویس بود یا محصول؟
ج: سرویس
س: آیا مشکلی در رابطه با مرد وجود داشت که سرویس مذکور را برای وی نامناسب می ساخت؟
ج: خیر
س: آیا طرز معامله مسئول مذکور با مرد صحیح بوده و یا در جهت منافع آن مرد بوده است؟
ج: خیر
س: کی اتفاق افتاد؟
ج: سال ۱۹۱۲

 

۳۱
مرداد

روزی روزگاری دو ورزشکار تیزهوش بودند. یک شب ساعت ۶ بعدازظهر یکی از آنها با سرعت ۴ مایل در ساعت شروع به راه رفتن و دیگری با سرعت ۱۲ مایل در ساعت شروع به دوچرخه سواری می کند. پس از نیم ساعت هر دو متوقف می شوند. سپس هر دو به مدت ۱۵ دقیقه با سرعت ۸ مایل در ساعت از نقطه الف شروع به دویدن می کنند. جهت حرکت هر دو در تمام طول مسیر یکسان بود و هرگز در طی مسیر ۴۵ دقیقه ای جهت خود را عوض نکردند و بدون استراحت به کار خود ادامه دادند. در پایان، هر دو همزمان به نقطه ب می رسند. چگونه چنین چیزی ممکن است و فاصله الف تا ب چقدر است؟

راهنمائی

س: آیا در یک دایره حرکت می کردند؟ ج: خیر. آنها در یک خط مستقیم از الف به سمت ب میرفتند.

س: آیا آنها عقب عقب یا به سمت پهلو و یا بالا و پائین حرکت کردند؟ ج: خیر

س: آیا آنها دقیقا مسافتی مشابه طی کردند؟ ج: بلی

س: آیا آن یک دوچرخه عادی بود؟ ج: خیر

۳۱
مرداد

بیلی کوچولو چهار ساله بود و والدینش فوت کرده بودند. قیم وی تصمیم گرفت که وی را سوار بر قطار کرده و به منزل ییلاقی در روستا بفرستد. بیلی کوچولو نه خواندن بلد بود و نه نوشتن و نه می توانست آدرس مقصد را از حفظ داشته باشد. به خاطر این موضوع پلاکی تهیه کردند و بر روی آن به وضوح نام و مشخصات وی و آدرس مقصدش را نوشتند و آن را به گردن وی انداختند. متاسفانه علی رغم سعی و تلاش و دل سوزی فراوان کارکنان قطار بیلی هرگز به منزل جدید خود نرسید. چرا؟

۳۱
مرداد

هنوز هم بسیاری از افراد بخاطر ترس از سوزن، حاضر به قبول تزریق نمی شوند. سیستم تزریق بدون سوزن، با استفاده از تکنولوژی خاصی برای تزریق حجم کم دارو بداخل پوست یا عضله بکار می رود. این وسیله مایع تزریقی را با فشار و سرعت زیاد از یک سوراخ بسیار باریک (باریکتر از قطر مو) عبور داده و آن را بصورت جتی از مایع به پوست می زند و به خاطر سرعت زیاد آن و بارک بودن جت جریان، مایع مورد تزریق براحتی و بدون نیاز به سوزن به داخل پوست نفوذ می کند، بدون اینکه فرد دردی را احساس کند. این وسیله قادر است تزریق را تا عمق های متفاوتی انجام دهد و نوع جدیدی از آن حتی میتواند مایع مورد تزریق را به داخل عضله بفرستد. حجم مایع تزریقی باید کم باشد و در حال حاضر بهترین مدل این دستگاه ها حداکثر یک میلی لیتر مایع را می توانند تزریق کنند. این وسیله برای تزریق حجم های نسبتا کم دارو بسیار مفید است بنابراین بیشترین استفاده آن برای واکسیناسیون، تزریق انسولین و یا داروهای بیحسی موضعی میباشد. مزیت دیگر سیستم بدون سوزن این است که سبب توزیع بهتر دارو در محل تزریق می شوند، در حالیکه تزریق با سوزن سبب تجمع دارو در نوک سوزن در محل تزریق می گردد. برای مشاهده چگونگی نفوذ دارو در سیستم تزریق بدون سوزن کلیپ زیر را مشاهده کنید. در این کلیپ برای مشاهده تزریق در عمق های مختلف، لینک های مربوطه در گوشه پائین و سمت چپ را کلیک کنید. اولین لینک مربوط به تزریق داخل جلدی، دومی برای تزریق زیر جلدی و آخرین لینک مربوط به تزریق داخل عضله است

متاسفانه در حال حاضر این وسیله (۱۰۰ الی ۳۰۰ دلار) گران قیمت است و برای استفاده عادی اکثر بیماران متاسب نیست.

۲۹
مرداد

گروهی از زنهای سوئدی از ادیان مختلف با پوشیدن روسری حمایت خود را از زن مسلمانی که اخیرا مورد حمله یک تندرو ضد اسلام قرار گرفته بود اعلام کردند. در میان این زن ها چهره های معروفی مانند آسا رامسون رهبر حزب سبز سوئد و حقوقدان معروف ورونیکا پالم دیده می شود. این زن ها تصاویری از خود در حالی که روسری پوشیده بودند را به شبکه های مختلف اجتماعی مانند تویتر ارسال کردند.

لینک خبر 

۲۹
مرداد

از زمان تاسیس کشور آمریکا در سال ۱۷۷۶ تا کنون ۲۳۶ سال می گذرد (۱۷۷۶ تا ۲۰۱۳). ۲۱۴ سال از این ۲۳۵ سال آمریکا در حال جنگ بوده است. یعنی در تمام تاریخ آمریکا فقط ۲۱ سال بدون جنگ بوده است. در این زمینه چند نکته مطرح است:

۱ - از سال ۱۷۷۶ تا کنون هر سالی را که بطور تصادفی انتخاب کنیم، ۹۱٪ شانس این وجد دارد که در سال مذکور امریکا در حالت جنگ قرار داشته است

۲ - هیچ رئیس جمهوری را در تاریخ آمریکا نمی توانید بیابید که در زمان وی جنگ وجود نداشته باشد. در واقع همگی رئیس جمهور جنگ بوده اند.

۳ - هیج دهه ای در تاریخ آمریکا نمی یابید که در آن دهه آمریکا بدون جنگ بوده باشد.

۴ - حداکثر مدت زمانی که آمریکا در طی آن بدون جنگ بوده است از سال ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۰ بمدت ۵ سال بوده است که در طی این مدت تمام دنیا در آتش جنگ دوم حهانی می سوخت و آمریکا فقط نظاره گر بود. از این دوره ایزولاسیون عموما به عنوان Great Depression یاد می کنند که باعث طولانی شدن بیجهت جنگ دوم جهانی و از دست رفتن جان ملیونها نفوس انسانی شد.

قبل از تشکیل دولت آمریکا را هم که نگاه کنیم می بینیم آمریکا با پاک سازی کامل نژادی بتدریج شکل گرفت که از سالها قبل از تشکیل آن دولت شروع شد و تا سال ۱۹۰۰ کامل گردید.

برای دیدن تقویم کامل جنگهای آمریکا از بدو تاسیس تا کنون به این لینک مراجعه کنید.

۲۸
مرداد

پادشاه ظالمی ۱۰۰ نفر از اندیشمندان را به ستون یک به صف می کند. و بر سر هر کدام یک کلاه می‌گذارد که رنگ آن برحسب تصادف یا آبی بود یا قرمز. هیچ‌کس حق نگاه کردن به پشت سرش را نداشت و کلاه خود را نیز نمی‌توانست از سر بردارد و ببیند اما رنگ کلاه تمام نفرات جلوی خود را می‌توانست مشاهده کند و

۲۸
مرداد

سه جعبه میوه وجود دارد. بر روی یکی برچسب سیب، بر روی دیگری پرتقال و بر روی سومی سیب + پرتقال چسبانده شده است. ما میدانیم که تمام این برچسب‌ها اشتباه است. چگونه با بیرون آوردن یک میوه از یکی از جعبه ها بدون نگاه کردن به داخل آن جعبه ها برجسب ها را اصلاح کنیم؟

۲۸
مرداد

مردی هر روز تخم مرغ می‌خرید و پس از رنگ کردن آن‌ها را نصف قیمت می‌فروخت و با این کار عجیب پس از مدتی ملیونر شد. چگونه ممکن است؟

۲۸
مرداد

آن چه جانوری است که چهار دست و پا دارد، غذای گربه را می خورد و سر و ته وی به یک اندازه بینائی دارد؟
راهنمائی
بینائی وی در قسمت سر دقیقا برابر با بینائی قسمت انتهائی بدنش است