دانش

مطالب علمی، سرگرمی و معما های مختلف

دانش

مطالب علمی، سرگرمی و معما های مختلف

نکته مهم در مورد منابع بکار رفته در این بلاگ: معماهای معرفی شده در این بلاگ اکثرا از منابع اینترنتی دیگر گرفته شده است و در این بلاگ بصورت ترجمه شده، و تعدیل شده مطابق با فرهنگ ایرانی و همراه با تصاویر کمکی ارائه شده است. با توجه به اینکه برای هر کدام از موضوعات منابع متعددی قابل ذکر است و بدرستی روشن نیست که نویسنده اصلی هر مطلب کدام منبع است، از ذکر منبع آنها خودداری شده است. این موضوع نباید موجب این تصور گردد که نویسنده و ابداع کننده این معماها خود اینجانب بوده است. در موارد خاصی که منبع کاملا مشخص بوده است آن منبع ذکر شده است.

پیام های کوتاه
آخرین مطالب
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات

کیش غیر ممکن

شنبه, ۱۲ شهریور ۱۴۰۱، ۰۴:۵۴ ب.ظ

 

کارآگاه شرکوک هولمز همراه با همکارش دکتر واتسون وارد باشگاه شطرنج میشوند و بازی پایان یافته ای مانند تصویر فوق مشاهده میکنند.
واتسون بادیدن این صفحه شطرنج چنین گفت: "کسانی که این بازی را انجام داده اند، بیگمان از قواعد شطرنج بی اطلاع بوده اند. چرا که چنین موقعیتی کاملا غیر ممکن است."

شرلوک پرسید: "چرا؟"

واتسون: "زیرا در این موقعیت شاه سیاه هم توسط فیل سفید و هم توسط قلعه سفید کیش شده است. چطور امکان دارد سفید به چنین موقعیتی رسیده باشد؟ در واقع اگر رخ در حرکت قبلی به این موقعیت آورده شده است، شاه سیاه پیش از آن هم توسط قلعه سفید در حال کیش بوده است و اگر در حرکت قبلی قلعه به این موقعیت آورده شده است، شاه سیاه توسط فیل سفید کیش بوده است. بنابراین رسیدن به چنین موقعیت غیر ممکن است."

شرلوک: "خیر چنین نیست. این موقعیت اگرچه عجیب می نماید، ولی در چهارچوب قوانین شطرنج کاملا امکانپذیر است."

آیا شما می توانید حرکت قبلی سفید را حدس بزنید؟